Projektna nastava u našoj školi

Časovi projektne nastave u II i III razredu naše škole su poželjni predmeti među učenicima. Naša projektna nastava je po prirodi stvaralačkog ali i saznajnog karaktera, usmerena na dostizanje ishoda koji se prvenstveno odnose na logičko i kritičko mišljenje kao i pripremu učenika za lako snalaženje u svetu tehnike, tehnologije i računarstva, kako u svakodnevnom životu, tako i u procesu učenja. Kroz ovakav način rada će se razvijati međupredmetne kompetencije koje su eksplicitno definisane u novom zakonu i u koje, između ostalih, spadaju timski rad, rešavanje problema, saradnja, preduzetništvoGlavni ciljevi projektne nastave su •Osamostaljivanje učenika u radu;•Razvijanje lične odgovornosti za realizaciju projekta;•Razvoj socijalnih i komunikacijskih veština koje jačaju samopouzdanje učenika;• Sticanje dugotrajnog znanja, veština i navika primenljivih u svakodnevnom životu. Iskustva pokazuju da se uključivanjem učenika u projektnu nastavu unapređuje njihovo postignjuće u konkretnim nastavnim predmetima: bolje razumeju, motivisaniji su za rad i istraživanje, povezuju stvari, primenjuju naučeno.Učenici II i III  razreda su zajedno sa svojim učiteljima realizovali sledeće projekte:2-3 Učiteljica Valentina Đurić je odradila projekat na temu „Od tanjira do suvenira“


Učiteljica Marija Kaplanović je sa svojim učenicima u 3-1 odradila projekat na temu „Bajka svuda oko nas“, „Kolaž od fotografija“, „Sjenica nekad i sad“


Bajka svuda oko nas

Kolaž od fotografija

Sjenica nekad i sad

nekadisad

Učiteljica Seada Gičević je sa svojim učenicima u II-3 odeljenju odradila projekat na temu „Važni objekti moga kraja“,„Lutkarska predstava, pravimo ambijent kostime i maske“.


Važni objekti moga kraja

Projekat „Lutkarska predstava, pravimo ambijent kostime i maske“ je uspešno realizovan u februaru mesecu. U projektu, odnosno pravljenju kostima su učestvovali i roditelji. 


predstava

Naša projektna nastava je po prirodi stvaralačkog ali i saznajnog karaktera. Iako je predmet saznavanja u okviru teme pre svega saznajne, otkrivačke  prirode, u projektu se ipak vodilo računa da se proširena i produbljena znanja o  reljefu praktično primene i da deca u  završnici kreativno uobliče proizvode u vidu praktičnih radova. Učiteljica Bajramka Gurdaš i Meliha Elezović su sa svojim učenicima III-2 i III-3 odradile projekte: „ Reljef moga kraja“, „Mami na dar“, „Jesenji kostim „, „Zimski pano“.


Mami na dar

Jesenji kostimi

Učiteljica Aida Mehmedbašić sa svojim razredom realizovala je uspešno projekte na temu „Od tanjura do suvenira“, „Tradicionalna nošnja kod Bošnjaka“, „Maketa našeg naselja“, „Na dar nepoznatom drugu“, „Neobično pakovanje“ i  projekat „Mami na dar za 8.mart“

Bošnjačka tradicionalna nošnja